Accueil » Tipy » 4 vražedné tipy, ako robiť úžasné fotky smartfónom ako profesionál!

4 vražedné tipy, ako robiť úžasné fotky smartfónom ako profesionál!

Je to zlatý vek mobilnej fotografie a váš smartfón je vaše plátno.

So svojimi snímačmi s vysokým rozlíšením, rozsiahlym manuálnym ovládaním a elegantným dizajnom sú smartfóny a výkonný nástroj na zachytenie úžasných obrázkov na profesionálnej úrovni.

Nestačí však len namieriť a vystreliť. Komu skutočne využite potenciál fotoaparátu vášho telefónumusíte pochopiť umenie a vedu fotografie.

Či už ste ctižiadostivý fotograf alebo vášnivý instagramer, pomocou mobilného zariadenia môžete vytvárať podmanivé obrázky.

A všetko to začína pochopením základov fotografovania smartfónom.

1. Pochopte funkcie fotoaparátu vášho telefónu

Skôr než začnete fotografovať, venujte nejaký čas preskúmaniu možností fotoaparátu vášho telefónu. Rôzne modely ponúkajú rôzne funkcie, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu a štýl vašich fotografií.

Napríklad novšie smartfóny sú zvyčajne vybavené systémy s dvomi alebo tromi šošovkamiktorá vám umožňuje prepínať medzi širokouhlým, ultraširokouhlým a teleobjektívom.

Čtěte také  Nikdy sa viac nebojte svojej špinavej rúry! Objavte revolučné nástroje, ktoré urobia čistenie rúry hračkou!

Niektoré ponúkajú aj technológia hĺbkového snímania pre pôsobivé portréty s rozmazaným pozadím.

Okrem toho nezabudnite preskúmať manuálne nastavenia na fotoaparáte vášho telefónu.

Úprava ISO, rýchlosti uzávierky a vyváženia bielej vám môže pomôcť vytvárať vyváženejšie a kreatívnejšie zábery. Tieto ovládacie prvky sú často skryté v režime Pro alebo Manual aplikácie fotoaparátu.

2. Venujte pozornosť osvetleniu

Osvetlenie môže urobiť alebo rozbiť fotografiu. Najlepším druhom svetla na fotografovanie je mäkké, rozptýlené svetlo, ktoré zvyčajne nájdete počas zlaté hodiny — hodinu po východe slnka a hodinu pred západom slnka.

Počas týchto období je slnko nízko na oblohe a vytvára teplé, lichotivé svetlo, ktoré je ideálne pre portréty a krajiny.

Ak fotografujete v ostrom poludňajšom svetle, použite HDR (vysoký dynamický rozsah) režim na vašom telefóne. Táto funkcia nasníma viacero fotografií s rôznou expozíciou a zmieša ich, čím vytvorí fotografiu s vyváženými tieňmi a svetlami.

Čtěte také  Ako zlúčiť bunky v Exceli: Sľubujem, že je to naozaj veľmi jednoduché!

3. Kompozícia je kľúčová

Kompozícia sa vzťahuje na usporiadanie prvkov na fotografii. Dobre skomponovaný záber môže rozprávať príbeh, vyvolať emóciu alebo jednoducho len lahodiť oku.

Jedným z najbežnejších pravidiel zloženia je Pravidlo tretín. Predstavte si, že svoj rám rozdelíte na deväť rovnakých obdĺžnikov, tri naprieč a tri nadol.

Cieľom je umiestniť dôležité prvky vašej scény pozdĺž týchto línií alebo v bodoch, kde sa pretínajú.

Ďalšou účinnou technikou kompozície je vedúce línie. To zahŕňa použitie čiar, ktoré vedú oko diváka k určitému bodu v obraze. Tieto línie môžu byť čokoľvek od cesty cez plot až po rad stromov.

4. Upravte svoje fotografie

Úpravy sú posledným krokom v procese fotografovania a môžu výrazne vylepšiť vaše obrázky. Väčšina smartfónov sa dodáva so vstavanými nástrojmi na úpravu, ktoré umožňujú upraviť expozíciu, kontrast a farbu fotografií.

Čtěte také  4 nevidené nebezpečenstvá, ktoré sa skrývajú vo vašej špinavej rúre a môžu ohroziť vašu rodinu!

Pre pokročilejšie úpravy zvážte použitie aplikácií ako Adobe Lightroom alebo VSCO. Tieto aplikácie poskytujú širokú škálu nástrojov na úpravu a filtrov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť požadovaný vzhľad.

Pamätajte, že cieľom úprav nie je úplne zmeniť vašu fotografiu, ale vylepšiť jej najlepšie vlastnosti a opraviť prípadné nedostatky.

Svet fotografie smartfónov je rozsiahly a vzrušujúci. Pomocou týchto jednoduchých tipov môžete začať zachytávať úžasné fotografie priamo z vrecka.

Nezabudnite zdieľať svoje majstrovské diela na sociálnych sieťach a inšpirujte ostatných svojou kreativitou. Šťastnú streľbu!

Súvisiaci príspevok

Melinda Vlčková